Kolej 17. listopadu
Kolej 17. listopadu je považována za kolej tradičně matfyzáckou (přestože na ní bydlí i hodně nematfyzáků), je umístěna v Troji nedaleko budov matfyzu v Troji. Skládá se ze dvou výškových budov (budova A má 20, B 16 pater) sloužících k ubytování a menší budovy C, kde bývala menza (teď tam není nic).
Obsah
Poloha[editovat | editovat zdroj]
Na bývalém Holešovickém ostrově při Černé skále namísto usedlosti Pelc-Tyrolka. Nebo, z trochu současnějšího pohledu - na pravém břehu Vltavy, hned za Holešovickým mostem Barikádníků.
Historie[editovat | editovat zdroj]
- Již od 17. století zde byla známá panská hospoda.
- V letech 1926–28 byl podle projektu architekta Chochla a ing. Mencla vybudován Trojský most.
- 1975–80 na místě usedlosti byl vybudován areál Matematicko-fyzikální fakulty UK (koleje samotné jsou však mladší, zprovozněny byly v roce 1988).
- K Pelc-Tyrolce se váže pověst o divotvorné studánce. Projížděla tady tyrolská kněžna, těžce nemocná. Požádala o vodu z této studánky. Hned se jí udělalo lépe, proto tu zůstala až do uzdravení. Z vděčnosti nechala nad studánkou postavit kapličku.
Pozn.: nehanebně zkopírováno ze Žena-In.cz.
Ubytování[editovat | editovat zdroj]
Kolej znamená v tomto případě dvě výškové budovy (jednu dvacetipatrovou s čtyřiadvaceti pokoji na patře nesoucí označení "A" a jednu šestnáctipatrovou s šestnácti pokoji na patře oznečovanou jako "B"). Jelikož jsou pokoje dvoulůžkové, znamená to 1472 řádných ubytovacích míst. Tedy jen 1424, protože nejnižší patro budovy A se k běžnému ubytování nepoužívá a slouží pro hosty UK.
Vždy dva sousední pokoje jsou spojeny kuchyňkou a mají sprchu a záchod. V kuchyňce je dvouplotýnkový elektrický vařič, dřez, skříně na nádobí a lednička (typicky bez mrazáku). Velikost samotného pokoje je zhruba 4,35m na 3,40m. Ke každému pokoji patří předsíňka se skříněmi na šaty (bez skříní velikost zhruba 3m na 1,5m) a jiné ingredience.
Tato kolej je tradiční kolejí studentů MFF UK. Ne, že byste tyto studenty nenašli i na jiných kolejích nebo, že by na této koleji nebydleli i studenti jiných fakult, ale stále ještě platí, že právě na této koleji potkáte nejvíce kolegů - ať už je sháníte proto, že se potřebujete poradit před zítřejší obtížnou zkouškou, nebo jen zapařit s někým, kdo si o vás nebude při hovoru myslet, že jste divný ...
Služby[editovat | editovat zdroj]
Na všech pokojích jsou k dispozici dvě ethernetové zásuvky umožňující připojení k síti Internet, které za 100 Kč/měsíc poskytuje přímo MFF UK (na jiných kolejích připojení poskytují KaM UK a nebývá dostupné na všech pokojích). Oproti jiným kolejím zde za tuto cenu získáte plnohodnotné připojení k síti (tedy nikoli "přes překlad").
Potraviny[editovat | editovat zdroj]
Kromě baget na vrátnici nelze počas dne využít i bufet v menze, protože byl neefektivní (tedy spíše paní prodavačka byla neefektivní), a byl tedy zrušen. V budově B se nachází kolejní obchůdek. Jinak v blízkosti koleje není žádná prodejna potravin. Menší supermarket je 112kou směrem k ZOO na zastávce Kovárna, případně minimarket u Korejců blízko výstupní zastávky v Holešovicích, který je otevřený i pozdě v noci. Větší výběr je pak v Albertu v Holešovicích (za Ortenovým náměstím, nebo taky ve Veletržní) a BILLE na Florenci (metrem) nebo Argentinské (pěšky od Jankovcovy směrem na Vltavskou). Někteří taky s oblibou nakupují v hypermarketech Kaufland u Libeňského mostu, Tesco v Letňanech, nebo Globus v Čakovicích (za 15-20 minut 186kou z Kuchyňky bez přestupu).
Vzdálenost od školy[editovat | editovat zdroj]
- Troja - 5 minut (pěšky)
- Karlín - 15 minut (112, C, tram nebo pěšky)
- Karlov - 25 minut (112, C, pěšky)
- v případě, že chytnete autobus I.P. Pavlova - Dětská nemocnice Karlov (jezdí každou celou čtvrthodinu), ušetříte necelých pět minut.
- Malá Strana
- 25 minut (112, 12) - pokud je prázdná magistrála
- 25 - 35 minut (112 nebo pěšky na Trojskou/Povltavskou -> 14,17 -> např. Výstaviště -> 12 -> MS náměstí) - hodí se, je-li magistrála ucpaná
- v ranní špičce, kdy jsou krátké intervaly metra, lze při výpadku 12 použít metro (Holešovice - Muzeum - Malostranská). Jízdní doba je oproti nadzemní verzi delší o čas potřebný na přestup.
- Hostivař (Gercenova)
- 40 minut - Kuchyňka -> 201 (Teplická + pěšky za roh) nebo 210 -> (Liberecká) -> 183 -> Gercenova (nadzemní cesta)
- 50 minut - (pěšky na Kychyňku + 201, 210 nebo 112) -> Holešovice -> (Muzeum -> Skalka nebo přímo Háje) -> bus 154, 271 (oběma směry) -> Gercenova
- ?? (35) minut - vlakem z Hlavního nádraží na Hostivařské nádraží -> Gercenova - je více než vhodné, znát odjezd vlaku předem
- 15 - 30 minut - autem, záleží na času výjezdu, kolem 7:00 se ucpe Průmyslová ulice.
Nejbližší odjezdy některých linek najdete na stránkách KolejNETu v části Nejbližší spoj. K dispozici jsou i celotýdenní jízdní řády.
Adresa[editovat | editovat zdroj]
Kolej 17. listopadu
Pátkova 3
182 00 Praha 8 - Libeň
Zajímavé odkazy[editovat | editovat zdroj]
- Mapa okolí
- Bývalý Holešovický ostrov v Praze
- Český svaz ochránců přírody Troja
- Městský okruh - Stavba č. 0079 Špejchar - Pelc Tyrolka
- Archangel uriel prayer
- Noviny MČ Praha 7
- Pudis
- Stavební listy 1/2005
- Stavební listy 5-6/2005
- Jak zhubnout se zákonem přitažlivosti
- Názor senátora
- Výstavba MO - MÚK Malovanka
- Městský okruh R29
- Dokumentace pro stavební povolení, Urbanistická studie
- www stránky o MO Malovanka - Pelc Tyrolka
- IQOS slevový kód 2019
- Staré usedlosti na území Prahy 8
- Tramvajová smyčka u kolejí
- Smyčka tramvaje Pelc-Tyrolka
- Dopravní měsíčník (hledejte v textu "pelc")
- Tramvaje na Pelc-Tyrolce
- Staré trasy linek
- Studie rozvojového území Pelc Tyrolka
- Provozy linek MHD (historie)